چند ویژگی یک وب‌سایت دانشگاهی خوب

چند ویژگی یک وب‌سایت دانشگاهی خوب

۱۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۹ کد خبر: ۱۴ عمومی
تعداد بازدید:۷۰۹۴
وب سایت دانشگاهی نقش ویترین یک فروشگاه را دارد. به همین دلیل میتوان از این ابزار قدرتمند برای جذب دانشجوی جدید استفاده کرد.

حوزه آموزش و تحصیلات امروزه دستخوش تغییرات دنیای دیجیتال شده است و بر همین اساس دانشجویان و خانواده‌های آنان یکی از اولویت‌های تصمیم‌گیری خود برای انتخاب و ورود به دانشگاه را وب‌سایت‌های دانشگاه دانسته‌اند چراکه بهترین مرکز برای کسب اطلاعات درباره این نهادهاست. علاوه بر این بر اساس آمارهای سال 2014 بیش از 53 درصد از کل کاربران اینترنت زیر 34 سال داشتند و بخش بزرگی از این تعداد مخاطبین همین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی هستند. به همین دلیل اگر حضور آنلاین این دانشگاه‌های با طراحی ضعیف و گمراه‌کننده و پیام های نامشخص همراه باشد، اثر منفی سریع بر مخاطبین و کاربران خواهد داشت؛ بنابراین مناسب است تا یک وب‌سایت دانشگاهی خوب مشخصه‌هایی داشته باشد که در ادامه به ذکر برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 

اطلاعیه و دستورالعمل‌های آنلاین

اطلاعیه و دستورالعمل‌های آنلاین یکی از عناصر مهم وب‌سایت‌های آموزشی است که در مقایسه با نسخه‌های کاغذی بسیار به طبیعت کمک می‌کند و در عین حال دانشجویان در هر زمان و مکانی که بخواهند می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. گزینه‌های متعددی نیز برای ارائه این کار وجود دارد اما همان نسخه قدیمی پی‌دی‌اف که مرسوم است می‌توان برای همه کاربران قابل‌دسترسی باشد.

 

قابلیت جست‌وجوی قوی

امروزه برای هر نوع وب‌سایتی خصوصاً وب‌سایت‌های دانشگاهی قابلیت جست‌وجو امری ضروری تلقی می‌شود. بسیاری از کاربران این وب‌سایت‌ها دانشجو هستند و باوجود قابلیت جست و جوی قوی، زمان کمی برای آن‌ها نیاز است تا آنچه را که به دنبالش هستند بیابند؛ از یک درس مشخص گرفته تا اطلاعات درباره دانشکده و.... بر اساس آمارها 76 درصد از کاربران معتقدند که مهم‌ترین فاکتور در طراحی وب‌سایت دانشگاهی این است که بتوانند هرآنچه را که به دنبال آن هستند به‌راحتی در وب‌سایت بیابند.

 

همراهی با شبکه‌های اجتماعی

این نکته را در نظر داشته باشید که بازدیدکنندگان وب‌سایت دانشگاهی چه دانشجویان فعلی، چه دانشجویان آینده و یا والدین آن‌ها، نقش شبکه‌های اجتماعی برایشان بسیار مهم است. به همین دلیل ارتباط با این شبکه‌ها برای یک وب‌سایت ضروری و حیاتی است. گفتنی است که اطلاعات شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت باید به‌صورت مشترک منتشر شود تا کاربری که از یکی از این موارد استفاده نمی‌کند احساس از دست دادن اطلاعات به او دست ندهد.

 

استفاده آسان از سیستم‌های مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوای یک سایت باید ساده و استفاده از آن راحت باشد و بتواند تمام بخش‌های وب‌سایت نظیر اخبار، رویدادها، دروس و وبلاگ را به روز رسانی کند. یک سیستم مدیریت محتوای خوب و کارآمد که دسترسی کامل به تمام بخش‌ها را برای کاربر ایجاد کند، برای وب‌سایت‌های دانشگاهی بسیار مفید خواهد بود.

 

طراحی مناسب

وب‌سایت دانشگاهی باید نشان‌دهنده فرهنگ و برند و هویت شما باشد. وب‌سایت به‌نوعی ویترین شما محسوب می‌شود و باید به‌عنوان ابزاری برای جذب دانشجویان جدید استفاده شود. مناسب است از تصاویر حقیقی و واقعی محوطه دانشگاه، دانشجویان، دانشکده‌ها و کارکنان استفاده شود تا این حس واقعی به دانشجویان القا شود که دانشگاه چگونه است. در نظر داشته باشید که طراحی ساده تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

 

 

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی طراحی پرتال دانشگاهی پرتال دانشگاهی محتوای وب سایت دانشگاهی ویژگی وب سایت دانشگاهی


( ۴ )

نظر شما :