سازمان‌دهی محتوای وب‌سایت دانشگاهی

سازمان‌دهی محتوای وب‌سایت دانشگاهی

۱۸ دی ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۴ کد خبر: ۲۷ آموزشی
تعداد بازدید:۱۹۶۲
صفحه درباره ما یکی از مهم ترین بخش های وب سایت دانشگاهی است که کاربران از طریق آن با فضای کلی دانشگاه آشنا خواهند شد.

پس از اینکه بخش‌های مختلف وب‌سایت و پرتال دانشگاهی مشخص شد، به سازمان‌دهی محتوا و نمایش آن به شکلی جذاب و هدفمند نیاز دارید. یک راه شروع خوب برای این کار، در نظر گرفتن بازدیدکنندگان، هدف و عادات، اهداف و سلایق آن‌هاست. طراحی وب‌سایت دانشگاهی باید به گونه‌ای باشد که افراد و گروه‌های مختلف را جذب نماید. برای مثال دانشجویان فعلی، آینده، اساتید، کارکنان دانشگاه و... برخی از مخاطبین یک وب‌سایت دانشگاهی هستند.

بهترین صفحه خانگی برای یک وب‌سایت دانشگاهی، صفحه‌ای است که شفاف و مشخص و طراحی آن مرتب باشد. لینک‌هایی که در صفحه خانگی وب‌سایت قرار می‌دهید نیز باید کوتاه و البته گسترده و متنوع باشد. اغلب وب‌سایت‌های دانشگاهی این بخش‌ها را در صفحه خانگی خود دارند که البته ممکن است اندک تغییراتی نیز در آن‌ها وجود داشت باشد: درباره ما، دانشکده‌ها، امور اداری و مالی، فارغ‌التحصیلان، زندگی دانشجویی و ادارات و سازمان‌های وابسته. در ادامه توضیح مختصری درباره مهم‌ترین این بخش‌ها ارائه خواهیم داد:

 

درباره ما

مهم‌ترین بخشی که دانشجویان با مراجعه به آن درمیابند که آیا این دانشگاه برای آن‌ها مناسب است یا خیر همین صفحه است. صفحه درباره ما باید حاوی اطلاعاتی مختصر درباره دانشگاه و یا دانشکده باشد. در این صفحه باید بر نقاط قوت و توانایی‌ها و دستاوردهای دانشگاه تأکید شود. می‌توان از اطلاعاتی نظیر آمار و ارقام، رتبه‌بندی‌ها و جوایز در این بخش استفاده کرد. همچنین استفاده از عکس و ویدئوی مرتبط در این بخش در جذب گسترده مخاطبین تأثیر زیادی دارد.

دانشکده‌ها

در صفحه دانشکده‌ها می‌توان فهرستی از رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی دانشگاه را قرار داد. نمایش این رشته‌های تحصیلی می‌تواند به‌صورت زیرمجموعه هر دانشکده باشد. گفتنی است اغلب دانشجویان جدیدی که قصد ورود به دانشگاه را دارند به دنبال رشته‌های تحصیلی هر دانشگاه هستند نه لزوماً دانشکده‌های آن؛ بنابراین دسترسی و نمایش رشته‌های آموزشی در صفحه وب‌سایت دانشگاهی باید به سهولت امکان پذیرد.

 

فارغ‌التحصیلان

صفحه فارغ‌التحصیلان وب‌سایت دانشگاهی علاوه برپوشش اخبار و رویدادهای مربوط، محل مناسبی برای یافتن اطلاعات یافتن شغل پس از فارغ‌التحصیلی است. تحقیقات نشان داده که نخستین جایی که کاربران به سراغ آن می‌روند تا دریابند که آیا سرمایه‌گذاری در رشته مورد نظرشان درست است یا خیر، همین صفحه فارغ‌التحصیلان است؛ بنابراین درج اطلاعات مفید این حوزه در اطلاع‌رسانی کاربران و مخاطبین اهمیت زیادی دارد.

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی طراحی پرتال دانشگاهی محتوای وب سایت


نظر شما :