جدیدترین تغییرات رده‌بندی وبومتریک در نسخه ژانویه ۲۰۱۸

جدیدترین تغییرات رده‌بندی وبومتریک در نسخه ژانویه ۲۰۱۸

۲۳ دی ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۴ کد خبر: ۲۸ آموزشی استانداردهای وب
تعداد بازدید:۲۸۱۱
نسخه بعدی رده‌بندی وبومتریکس در اوایل ماه فوریه (بهمن ماه) منتشر خواهد شد و به متولیانش، تغییراتی در این نسخه وجود خواهد داشت.

رتبه‌بندی وبومتریکس از سوی آزمایشگاه سایبرمتریک، واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا، بر اساس شاخصایی مرکب از چهار پارامتر تهیه شده است. در آخرین نسخه این رتبه‌بندی حدود ۲۵۰۰۰ دانشگاه دنیا بر اساس اطلاعات مبتنی بر وب آن‌ها تحلیل شده است. این رتبه‌بندی یک مقیاس وبی برای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را فراهم آورده و میزان فعالیت علمی وب‌گاه‌های آموزشی را به‌صورت دوره‌ای نشان می‌دهد.

معیارهای رتبه‌بندی وبومتریکس

در حال حاضر چهار شاخص اصلی به‌عنوان فاکتورهای ارزیابی وبومتریکس وجود دارد. در جدول ذیل عنوان هر شاخص و درصد اهمیت آن بر اساس آخرین نسخه (ژانویه ۲۰۱۸) ارائه شده است.

ردیف شاخص ضریب تاثیر توضیحات
۱ IMPACT ۵۰٪ تعداد لینک‌های ورودی یا برگشتی (backlink) شناسایی شده توسط موتورهای جستجوگر Majestic SEO و ahrefs  ء (۲۰ دامنه اول لینک دهنده محاسبه نمی‌شوند.)
۲ PRESENCE ۵٪ تعداد صفحات ایندکس شده از وب‌سایت، توسط موتور جستجوگر Google (شامل همه ساب دامین ها)
۳ OPENNESS - Transparent Ranking ۱۰٪ مجموع ارجاعات مقالات 9 استاد برتر دانشگاه بر اساس پروفایل Google Scholar
۴ EXCELLENCE ۳۵٪ تعداد مقالات دانشگاه که بیشترین ارجاع را داشته‌اند در بین سال‌های 2011 تا 2015 بر اساس Scimago

تغییرات رتبه بندی وبومتریک در نسخه ژانویه ۲۰۱۸

نسخه بعدی رده‌بندی در اوایل ماه فوریه (بهمن ماه) منتشر خواهد شد و بنا بر اظهار متولیان آن، تغییراتی در این نسخه وجود خواهد داشت. در نسخه ژانویه ۲۰۱۸ وبومتریک، رتبه بندی ریپوزیتوری‌ها انجام نشد. این اقدام پس از شناسایی تعداد زیادی ورودی و صفحه وب بود که تعداد آن بارها بیش از خروجی مؤسسات هستند. پس از بررسی‌های صورت گرفته محققین مرکز دریافتند که آثار فردی (مقالات، پایان‌نامه‌ها و کتب) تعداد زیادی از صفحات را به خود اختصاص می‌دهند (مداخل مربوط به نویسندگان، کلمات کلیدی و...) بنابراین استفاده از شاخص presence ممکن نبود. هنوز مشخص نیست که این مسئله به‌صورت عمدی بوده و یا بر اثر استفاده از نرم‌افزارهای جدید مدیریت ایجاد شده، اما تأثیر آن بسیار مهم است و نیاز به اقدام جدی دارد.


با توجه به رده‌بندی دانشگاه‌ها، مرکز در نسخه ژانویه ۲۰۱۸ تصمیم گرفت که وزن شاخص presence را از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش دهد تا تأثیر ریپوزیت‌های بزرگ را در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها کم‌تر کند؛ اما ازآنجایی‌که ریپوزیت‌های بسیاری همچنان در صدها و ده‌ها هزار صفحه وب محاسبه می‌شوند، (محتوای تکراری، خلاصه مقالات، اخبار، آرشیو، موارد غیرعلمی) یک معیار قوی‌تری برای نسخه‌های آینده مورد نیاز است.


در نسخه ژانویه ۲۰۱۸ برای دانشگاه‌هایی که تعداد ریپوزیت‌های آن بیش از یک سوم تعداد کلی صفحات دامین‌ آن‌هاست برای شاخص Presence عدد صفر در نظر گرفته می شود و رتبه آنها در این شاخص با ۸۸۸۸۸ نمایش داده خواهد شد.


همچنین در نسخه ژانویه ۲۰۱۸، برای دانشگاه‌هایی که پروفایل ژورنال (گروه، دپارتمان، پروژه، دانشکده، دانشگاه و یا سایر افراد غیر حقیقی) در میان پروفایل‌های برتر گوگل اسکالر آن‌ها قرار دارد، ارزش شاخص openness معادل صفر در نظر گرفته خواهد شد و رتبه آنها در این شاخص با ۷۷۷۷۷ نشان داده خواهد شد.

 
گفتنی است این احتمال وجود دارد که در نسخه‌های جدیدتر، نیز تغییرات و بازنگری‌های مجددی صورت گیرد.

کلید واژه ها: استاندارد سازی وب وبومتریکس بهبود رنکینگ رتبه بندی وب سایت‌های دانشگاهی وبومتریک


( ۵ )

نظر شما :