۶ قانون در مورد مدیریت محتوای وب‌سایت دانشگاهی

۶ قانون در مورد مدیریت محتوای وب‌سایت دانشگاهی

۰۲ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۳ کد خبر: ۲۹ آموزشی استانداردهای وب
تعداد بازدید:۴۳۳۰
قوانین محتوای وب سایت های دانشگاهی متفاوت است اما این ۶ مورد را میتوان برای همه دانشگاه‌ها یکسان دانست.

هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی می‌تواند قوانین مخصوص به خود را برای وب‌سایت و پرتال دانشگاهی خود تعریف کند، اما موارد زیر را می‌توان برخی از اصول و قوانین مشترک محتوای وب‌سایت‌های دانشگاهی سراسر دنیا دانست:

۱- فعال کردن صفحات دانشکده ها، ادارات و دپارتمان‌ها

دپارتمان‌ها، ادارات و دانشکده‌ها مسئول ایجاد و مدیریت صفحات وب‌سایت دانشگاهی هستند و لازم است نسبت به به‌روزرسانی محتوای آن‌ها اقدام کنند. قوانین مربوط به کپی‌رایت باید در صفحات و محتوای آن‌ها رعایت شود و مناسب است تا مطالب برگرفته از وب‌سایت‌های دیگر با ذکر منبع منتشر شوند.

۲- هماهنگی محتوا با اهداف دانشگاه و وب سایت

مدیران وب‌سایت دانشگاهی مسئول‌اند که برای به‌روزرسانی و تولید محتوای مناسب با اهداف وب‌سایت تضمین ایجاد کنند. مدیریت و به روز رسانی مطالب و محتوا یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران وب‌سایت است. اگر مدیران قصد ایجاد تغییر در صفحات وب‌سایت دانشگاهی را دارند این تغییر باید با اطلاع مسئول واحدهای مربوطه انجام شود و پیش از انجام آن اطلاع‌رسانی مناسب صورت گیرد.

۳- دسترسی آزاد و همگانی به اطلاعات علمی

مدیران وب‌سایت دانشگاهی باید این اطمینان را ایجاد کنند که وب‌سایت و محتوای آن برای تمام افراد جامعه قابل‌دسترس باشد، خصوصاً برای معلولانی که از دستگاه‌های با تکنولوژی خاص استفاده می‌کنند (برای مثال صفحات مخصوص نابینایان). اطلاعات مربوط به دروس دانشگاه نیز باید در دسترس همه کاربران قرار گیرد. همچنین منابع آنلاین دروس نیز باید در وب‌سایت گذاشته شود و کاربران دسترسی آسان به آن داشته باشند.

۴- بهینه سازی برای موتورهای جستجو

عنوان‌بندی مطالب و محتوای وب‌سایت باید به‌درستی و شکل استاندارد صورت پذیرد تا موتورهای جست‌وجو بتوانند محتوای وب‌سایت را رصد کرده و نمایش وب‌سایت دانشگاه در موتورهای جستجو به درستی انجام شود. 

۵- طراحی یکپارچه و استاندارد برای همه صفحات 

دپارتمان‌ها و دانشکده‌ها باید با استفاده از نام و نشان اصلی دانشگاه نشان دهند که زیرمجموعه‌ای از دانشگاه اصلی هستند و طراحی همه صفحات دانشگاه بصورت استاندارد باشد. اطلاعات تماس باید به صورت کامل در وب‌سایت مندرج شود تا کاربران بتوانند در صورت لزوم با دانشگاه یا دپارتمان مورد نظر ارتباط برقرار کنند.

۶- حفظ اطلاعات شخصی و حریم خصوصی افراد

زمانی که فرمی برای دانشجویان و سایر ذینفعان دانشگاه در وب‌سایت دانشگاهی قرار می‌گیرد که اطلاعات فردی در آن مندرج می‌شود، لازم است تا قوانین مربوط به حفظ اطلاعات شخصی و حریم خصوصی افراد به‌دقت رعایت شود.

 

سایر مقالات مرتبط با مدیریت محتوای وب سایت دانشگاهی را از اینجا بخوانید.

 

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی طراحی پرتال دانشگاهی وب سایت دانشگاهی محتوای وب سایت دانشگاهی


( ۱ )

نظر شما :