نسخه جدید رده‌بندی وبومتریکس در ژانویه منتشر شد

نسخه جدید رده‌بندی وبومتریکس در ژانویه منتشر شد

۱۶ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۳ کد خبر: ۳۰ آموزشی
تعداد بازدید:۲۸۵۳
جدیدترین نسخه رتبه‌بندی وبومتریکس در ژانویه ۲۰۱۸، متشکل از شاخص‌هایی است که بر اساس جدیدترین و به‌روزترین اطلاعات مربوط به رده‌بندی دانشگاه‌ها به دست آمده است.

بر اساس اعلام وب سایت موسسه رتبه بندی وبومتریکس جدیدترین نسخه رتبه‌بندی وبومتریکس در ژانویه 2018، متشکل از شاخص‌هایی است که بر اساس جدیدترین و به‌روزترین اطلاعات مربوط به رده‌بندی دانشگاه‌ها به دست آمده است. ذکر چند نکته برای آخرین نسخه وبومتریکس قابل اهمیت است:

  • دانشگاه‌هایی که از فهرست خارج شده‌اند

دانشگاه‌هایی که از فهرست خارج شده‌اند موارد تقلبی و یا مؤسسات مشکوک بوده‌اند. نبود یک موسسه یا دانشگاه در فهرست می‌تواند به اشتباه صورت گرفته باشد بنابراین می‌توانید این موارد و اشتباهات را برای موسسه از طریق ایمیل ارسال کنید.

  • فعال بودن 24*7

دانشگاه‌هایی که دسترسی وب سرور همیشگی و 24 ساعته ندارند از فهرست خارج شده‌اند. شاخص‌های وبومتریک به دانشگاه‌هایی که سرورهایشان در طی دو ماه گذشته به‌صورت متوالی و مستمر پاسخگو نبوده‌اند، اختصاص نمی‌یابد.

  • دانشگاه‌هایی با چند دامین

همان‌گونه که قبلاً نیز اعلام شده بود، سیاست‌های موسسه در قبال دانشگاه‌هایی که با دو و یا چند وب دامین اصلی فعال هستند تغییر کرده است. این اقدام نادرست است که می‌تواند دردسرهایی برای دانشگاه در پی داشته باشد. تاکنون تمام وب دامین‌های اصلی دانشگاه‌ها رده‌بندی شده‌اند اما فقط آن‌هایی که شاخص‌های وب بهتری داشته‌اند منتشر شده‌اند حتی ممکن است این دامین قدیمی بوده و یا در صفحه اصلی ذکر نشده باشند. البته این برای حالتی است که وب‌سایت دانشگاه با همه دامنه‌ها به‌صورت مستقل کار کند.

طبیعتاً در شرایطی که دامین قبلی به دامین جدید ریدایرکت شود دامین جدید مبنا خواهد بود و قابل پیش‌بینی است که این مسئله تأثیر منفی زیادی برای برخی از دانشگاه‌ها خواهد داشت!

 

تغییرات در محاسبه شاخص‌ها

جدول زیر معیارهای رتبه‌بندی را نشان می‌دهد. هر شاخص و نحوه محاسبه آن به‌طور جداگانه توضیح داده شده است اما فرمول محاسبه در این جدول آورده نشده است.

به دلیل مسائل فنی، تغییرات چندی در نسخه جدید اعمال شده‌اند که در جدول با رنگ قرمز مشخص شده‌اند، جدول زیر روش رتبه‌بندی فعلی را نشان می‌دهد.

شاخص

توضیح

منبع

میزان تأثیر

PRESENCE

تعداد صفحات ایندکس شده از وب‌سایت، توسط موتور جستجوگر Google

(شامل همه ساب دامین ها)

Google
 

5%

VISIBILITY

تعداد لینک‌های ورودی یا برگشتی (backlink) شناسایی شده توسط موتورهای جستجوگر Majestic SEO و ahrefs
(دامنه‌های روی یک شبکه با subnet مشترک منظور نمی‌شوند)

Ahrefs
 Majestic

 

50%

TRANSPARENCY
(or OPENNESS)

تعداد ارجاعات از نویسندگان برتر دانشگاه. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این لینک را ملاحظه کنید.

ارجاعات Google Scholar
 

10%

EXCELLENCE
(or SCHOLAR)

تعداد مقالاتی که در میان 10 درصد ارجاعات برتر هستند.

اطلاعات مربوط به دوره زمانی پنج‌ساله (2011-2015)

Scimago

35%

 

مشاهده نتایج دوره قبل وبومتریک ( جولای ۲۰۱۷)

نکاتی چند درباره وبومتریک

رده‌بندی وبومتریکس که از سال 2004، دو بار در سال منتشر می‌شود (اطلاعات در هفته‌های نخست ژانویه و جولای هر سال جمع آوری شده و فهرست در پایان این دو ماه منتشر می‌شوند) بیش از 27 هزار موسسه آموزش عالی را بررسی می‌کند. هدف از این رده‌بندی تشویق مؤسسات و کارشناسان برای حضور بهتر و مؤثر وب‌سایت است تا فعالیت‌های آنان به شکل صحیحی در وب‌سایت منعکس شود. اگر حضور وبی یک موسسه کمتر از حد انتظار باشد، مسئولین دانشگاه باید در طراحی وب‌سایت دانشگاه خود، سیاست‌های دسترسی آزاد به اطلاعات (open access) و شفافیت (transparency) بازنگری انجام دهند و حجم و کیفیت تولیدات الکترونیکی خود را افزایش دهند.

اطلاعات مربوط به رده‌بندی بین اول تا بیستم ژانویه و جولای جمع‌آوری می‌شود. هر متغیر دست‌کم دو بار بررسی شده و بیشترین رقم به دست آمده مد نظر قرار می‌گیرد تا از اشتباهات و خطاها جلوگیری شود. نوسانات موتورهای جست‌وجو بسیار بالا هستند بنابراین اعداد و ارقام می‌توانند متفاوت باشند. موقعیت جغرافیایی بر نتایج گوگل تأثیرگذار است بنابراین اطلاعات به دست آمده از گوگل از دامین google.com استخراج می‌شود. انگلیسی به‌عنوان زبان اصلی تعامل و مادرید به‌عنوان لوکیشن در نظر گرفته شده است.

نسخه نهایی پیش از بیست و هشتم ژانویه و جولای هرسال منتشر می‌شود و حق اصلاح اشتباهات جزئی، خصوصاً موارد مربوط به نام مؤسسات در نظر گرفته شده است.

 اقدامات نادرست (Bad Practices) 

رده‌بندی وبومتریکس ارتباط زیادی با حجم و کیفی محتوای منتشر شده در وب‌سایت دارد. در طی سال‌های اخیر برخی اقدامات غیراخلاقی و نادرست در جهت دست‌کاری و بهبود رتبه برخی دانشگاه‌ها مشاهده شده است. این اقدامات در موارد بسیاری جدی بوده تا جایی که مدیران آن‌ها باید فراخوانده می‌شدند بنابراین تصمیم گرفته شد تا در مقابل این اقدامات به‌صورت یک‌جانبه عمل نشود. نتایج مربوط به شاخص Presence و Visibility همان‌گونه که جمع آوری شده‌اند، نمایش داده می‌شود و اگر تردیدی درباره آن وجود دارد می‌توانید با مدیران و مسئولان دانشگاهی تماس بگیرید.


سایر اطلاعات و مقالات مرتبط با وبومتریکس:

 

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی طراحی پرتال دانشگاهی وبومتریکس رده بندی دانشگاه ها رتبه بندی وب سایت‌های دانشگاهی وبومتریک


( ۲ )

نظر شما :