اطلاعات گمشده وب‌سایت خود را در وب آرشیو پیدا کنید

اطلاعات گمشده وب‌سایت خود را در وب آرشیو پیدا کنید

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۶ کد خبر: ۳۴ آموزشی
تعداد بازدید:۵۶۱۰
وب آرشیو به شما کمک میکند تا تغییرات صفحات وب سایت را در بازه های زمانی مختلف مشاهده کنید

وب آرشیو مرکز و وب‌سایتی است که ‌نوعی کتابخانه و مرکز آرشیو دیجیتال صفحات وب‌سایت‌های مختلف محسوب می‌شود. این وب‌سایت دسترسی رایگان برای محققین، مورخین، کارشناسان و عموم افراد را به این نسخه‌های وب‌سایت فراهم ساخته است. آغاز فعالیت مرکز و سایت از سال 1996 بوده و امروزه توانسته با کمک کتابخانه ها و مراکز آرشیو مختلف دنیا، ذخیره خوبی از وب‌سایت‌های گوناگون را گردآوری نماید و در حال حاضر بیش از:

- 279 میلیارد صفحه وب

- 11 میلیون کتاب و مقاله

- 4 میلیون فایل صوتی

- 3 میلیون فایل تصویری

- 1 میلیون تصویر

- یک‌صد هزار برنامه نرم‌افزاری را ذخیره کرده است.

تمام افراد و پس از ساختن حساب کاربری می‌توانند در وب آرشیو فایل بارگذاری کنند و همچنین امکان دسترسی به کتب آکادمیک برای همه فراهم است. آغاز فرایند دیجیتال کردن کتب در وب آرشیو از سال 2005 بود و امروز روزانه حدود هزار کتاب در سراسر دنیا اسکن می‌شود.

امروزه وب آرشیو روزانه به میلیون‌ها نفر خدمت‌رسانی می‌کند و یکی از 300 وب‌سایت برتر دنیاست.

 

کمک وب آرشیو به  مدیران وب‌سایت‌های دانشگاهی

اما این مجموعه آرشیوی مجهز در چه زمینه‌ای می‌تواند به مدیران وب‌سایت خصوصاً وب‌سایت‌های دانشگاهی کمک کند؟ یک وب‌سایت دانشگاهی در طی زمان فعالیت خود، تغییرات متعددی در زمینه طراحی و گرافیک و همچنین نوع محتوا خواهد داشت. همین مسئله می‌تواند منجر به از دست رفتن بخشی از اطلاعات و مطالب پیشین وب‌سایت شود. برای اینکه بتوان صفحات وب‌سایت را در تاریخ‌های مختلف مشاهده کرد، پس از ورود به سایت وب آرشیو و واردکردن آدرس سایت موردنظر، تاریخی که به دنبال آن هستید را مشخص کرده و صفحات وب‌سایت را در آن تاریخ مشاهده نمایید.  

همچنین دسترسی به نسخه های دیجیتال کتب و مقالات علمی و مطرح دنیا نیز میتواند به وب سایت و پرتال های دانشگاهی در زمینه تولید محتوای غنی و انجام تحقیقات پژوهشی کمک رسان باشد.

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی طراحی پرتال دانشگاهی وب آرشیو


( ۱۲ )

نظر شما :