نسخه جولای ۲۰۱۸ وبومتریکس منتشر شد

نسخه جولای ۲۰۱۸ وبومتریکس منتشر شد

۱۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۱ کد خبر: ۴۰ اخبار UCMS
تعداد بازدید:۱۰۰۱۸
جدیدترین نسخه رده‌بندی دانشگاه‌های وبومتریکس در جولای ۲۰۱۸ منتشر شد. شاخص‌ها و نحوه محاسبه در این نسخه نسبت به قبل تفاوت چندانی نداشته است.

جدیدترین نسخه رده‌بندی جهانی وبومتریکس در جولای ۲۰۱۸ منتشر شد. این نسخه بر اساس همان چهار شاخص اصلی وبومتریک فهرست بندی شده و نحوه محاسبه آن نسبت به نسخه‌های پیشین و نسخه ژانویه ۲۰۱۸ وبومتریک تغییر چندانی نکرده است.

چند نکته در زمینه نسخه جدید قابل‌توجه است:

  • حذف دانشگاه‌ها و مؤسسات مشکوک و قلابی تصمیم جدی وبومتریکس است و ارسال ایمیل از سوی این مراکز پذیرفتنی نیست البته ممکن است غیبت برخی مراکز به دلیل اشتباه و خطا باشد که می‌توان درباره اشتباهات صورت گرفته به مسئولین وبومتریکس ایمیل ارسال کرد.
  • دانشگاه‌هایی که وب سرورهای ۲۴ ساعته و هفت روز هفته ندارند از فهرست خارج شده‌اند؛ و وبومتریکس این دانشگاه‌ها را بررسی نمی‌کند.
  • همان‌گونه که قبلاً نیز اطلاع داده شده بود، سیاست وبومتریکس در زمینه دانشگاه‌های با دو یا چند وب دامین اصلی تغییر کرده است و این اقدام نادرستی است که حتی شاید جریمه‌های بیشتری نیز برای آن در نظر گرفته شود. تاکنون تمام وب دامین های اصلی دانشگاه‌ها رده‌بندی‌ شده‌اند اما تنها دامینی که شاخص وب بهتری داشته منتشر شده است حتی اگر این دامین قدیمی باشد و یا در صفحه خانگی اصلی سایت ذکر نشده باشد.

مشاهده نتایج دوره قبل وبومتریک ( ژانویه ۲۰۱۸)

شاخص‌های رده‌بندی وبومتریکس

جدول زیر شاخص‌های اصلی وبومتریکس را در جدیدترین نسخه آن نشان می‌دهد:

 

ردیف

شاخص

ضریب تأثیر

توضیحات

۱

IMPACT

۵۰٪

تعداد لینک‌های ورودی یا برگشتی (backlink) شناسایی شده توسط موتورهای جستجوگر Majestic SEO و ahrefs  ء (۲۰ دامنه اول لینک دهنده محاسبه نمی‌شوند.)

۲

PRESENCE

۵٪

تعداد صفحات ایندکس شده از وب‌سایت، توسط موتور جستجوگر Google (شامل همه ساب دامین ها)

۳

OPENNESS - Transparent Ranking

۱۰٪

مجموع ارجاعات مقالات ۹ استاد برتر دانشگاه بر اساس پروفایل Google Scholar

۴

EXCELLENCE

۳۵٪

تعداد مقالات دانشگاه که بیشترین ارجاع را داشته‌اند در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بر اساس Scimago

 

از سال ۲۰۰۴ تاکنون، رتبه بندی وب وبومتریک، دو بار در سال منتشر می‌شود (اطلاعات مربوط به سایت‌ها در نخستین هفته‌های ژانویه و جولای جمع‌آوری می‌شود و در پایان هر دو ماه منتشر می‌شود) و بیش از ۲۷۰۰۰ مرکز آموزش عالی سراسر دنیا را پوشش می‌دهد. هدف این رده‌بندی ایجاد انگیزه برای مؤسسات و کارشناسان است تا حضور وب آن‌ها منعکس‌کننده دقیق فعالیت‌هایشان باشد. اگر عملکرد وب یک موسسه زیر حد قابل‌قبول باشد، مدیران دانشگاه باید در زمینه سیاست‌های وب‌سایت خود، دسترسی آزاد و شفافیت بازنگری کنند و حجم و کیفیت آثار الکترونیک خود را افزایش اساسی دهند.

 

رتبه دانشگاه‌های ایران در وبومتریک

بر اساس نسخه جولای، دانشگاه تهران همچنان در صدر دانشگاه های ایران در رتبه بندی وبومتریک قرار دارد و جایگاه‌های بعدی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

 

گفتنی است وب‌سایت چهار دانشگاه از ۲۵ دانشگاه برتر ایران یعنی دانشگاه تهران، دانشگاه تبریز، دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و دانشگاه کاشان از سوی شرکت معماران عصر ارتباط و با استفاده از سیستم مدیریت محتوای ucms طراحی و اجرا شده‌اند و با توجه به رعایت استانداردهای لازم وب، توانسته‌اند بنا بر معیارهای وبومتریکس، این جایگاه را به دست آورند.

همچنین لازم به ذکر است که در بین یکصد دانشگاه برتر کشور در وبومتریک نام ۱۵ دانشگاه وجود دارد که وب سایت آنها با استفاده از ucms و توسط شرکت معماران عصر ارتباط طراحی و پیاده سازی شده است.

 

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی وبومتریکس رتبه بندی وب سایت‌های دانشگاهی وبومتریک نسخه جولای 2018


( ۵ )

نظر شما :