رتبه بندی ژانویه ۲۰۱۹ وبومتریک اعلام شد

رتبه بندی ژانویه ۲۰۱۹ وبومتریک اعلام شد

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۷ کد خبر: ۴۳ آموزشی
تعداد بازدید:۱۴۶۲۰
بنا بر جدیدترین رتبه‌بندی جهانی وبومتریکس از دانشگاه‌های معتبر دنیا، دانشگاه تهران در صدر فهرست وب‌سایت‌های دانشگاهی ایران قرار دارد.

جدیدترین نسخه رده‌بندی دانشگاه‌های وبومتریکس در ژانویه 2019 منتشر شد. گفتنی است شاخص‌ها و نحوه محاسبه در این نسخه نسبت به نسخه جولای 2018، تفاوت چندانی نداشته است.


شاخص‌های رده‌بندی وبومتریکس


جدول زیر شاخص‌های اصلی وبومتریکس را در جدیدترین نسخه آن نشان می‌دهد:
 

 

ردیف

شاخص

ضریب تأثیر

توضیحات

۱

IMPACT

۵۰٪

تعداد لینک‌های ورودی یا برگشتی (backlink) شناسایی شده توسط موتورهای جستجوگرMajestic SEO و ahrefs  ء (۲۰ دامنه اول لینک دهنده محاسبه نمی‌شوند.)

۲

PRESENCE

۵٪

تعداد صفحات ایندکس شده از وب‌سایت، توسط موتور جستجوگر Google (شامل همه ساب دامین ها)

۳

OPENNESS Transparent Ranking

۱۰٪

مجموع ارجاعات مقالات ۹ استاد برتر دانشگاه بر اساس پروفایل Google Scholar

۴

EXCELLENCE

۳۵٪

تعداد مقالات دانشگاه که بیشترین ارجاع را داشته‌اند در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بر اساسScimago

 


از سال ۲۰۰۴ تاکنون، رتبه بندی وب وبومتریک، دو بار در سال منتشر می‌شود (اطلاعات مربوط به سایت‌ها در نخستین هفته‌های ژانویه و جولای جمع‌آوری می‌شود و در پایان هر دو ماه منتشر می‌شود) و بیش از ۲۷۰۰۰ مرکز آموزش عالی سراسر دنیا را پوشش می‌دهد. هدف این رده‌بندی ایجاد انگیزه برای مؤسسات و کارشناسان است تا حضور وب آن‌ها منعکس‌کننده دقیق فعالیت‌هایشان باشد. اگر عملکرد وب یک موسسه زیر حد قابل‌قبول باشد، مدیران دانشگاه باید در زمینه سیاست‌های وب‌سایت خود، دسترسی آزاد و شفافیت بازنگری کنند و حجم و کیفیت آثار الکترونیک خود را افزایش اساسی دهند.
اطلاعات مد نظر وبومتریک بین اول تا بیستم ماه ژانویه یا جولای جمع آوری میشود و هر متغیر دست کم دو بار در این زمان بررسی می شود و بیشترین عدد انخاب میشود.بدین ترتیب نسخه نهایی در اوایل ماه فوریه یا جولای منتشر میشود.

 

نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های ایران در Webometrics January 2019

بر اساس نسخه ژانویه ۲۰۱۹، دانشگاه تهران همچنان در صدر دانشگاه های ایران در رتبه بندی وبومتریک قرار دارد و جایگاه‌های بعدی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. همچنین برای بررسی کامل جایگاه دانشگاه های ایران در رتبه بندی وبومتریکس میتوانید اینجا را کلیک کنید.


 
چند نکته در زمینه نسخه جدید قابل‌توجه است:

  • حذف دانشگاه‌ها و مؤسسات مشکوک و قلابی تصمیم جدی وبومتریکس است و ارسال ایمیل از سوی این مراکز پذیرفتنی نیست البته ممکن است غیبت برخی مراکز به دلیل اشتباه و خطا باشد که می‌توان درباره اشتباهات صورت گرفته به مسئولین وبومتریکس ایمیل ارسال کرد.
  • دانشگاه‌هایی که وب سرورهای ۲۴ ساعته و هفت روز هفته ندارند از فهرست خارج شده‌اند؛ و وبومتریکس این دانشگاه‌ها را بررسی نمی‌کند.
  • همان‌گونه که قبلاً نیز اطلاع داده شده بود، سیاست وبومتریکس در زمینه دانشگاه‌های با دو یا چند وب دامین اصلی تغییر کرده است و این اقدام نادرستی است که حتی شاید جریمه‌های بیشتری نیز برای آن در نظر گرفته شود. تاکنون تمام وب دامین های اصلی دانشگاه‌ها رده‌بندی‌ شده‌اند اما تنها دامینی که شاخص وب بهتری داشته منتشر شده است حتی اگر این دامین قدیمی باشد و یا در صفحه خانگی اصلی سایت ذکر نشده باشد.

 

همچنین در این زمینه بخوانید:

 

اهداف وبومتریکس


رتبه‌بندی وبومتریکس (وب‌سنجی) دانشگاه‌های دنیا در سال 2004 توسط آزمایشگاه سایبرمتریک، واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا، بر اساس شاخصی مرکب از چهار پارامتر تهیه شده است. شاخص‌های وبومتریکس به این دلیل به وجود آمده‌اند که میزان توجه مؤسسات و دانشگاه‌ها را به نشر اینترنتی نشان دهد.به عبارت دیگر هدف اصلی این رتبه‌بندی حمایت از طرح‌های دسترسی آزاد به‌منظور افزایش انتقال علم و دانش تولید شده توسط دانشگاه‌ها به کل جامعه است.لذا هدف از این رتبه‌بندی ارزیابی طراحی وب‌سایت‌ها و میزان بازدید آن‌ها نیست و در واقع رتبه مناسب برای یک دانشگاه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که حضور آن دانشگاه در فضای مجازی، آیینه‌ای تمام‌نما از دانشگاه در فضای واقعی باشد.بنابراین برخی از دانشگاه‌های با کیفیت آموزشی بالا ممکن است به دلیل عدم تمایل به سیاست‌های انتشار اینترنتی، در این نوع رتبه‌بندی جایگاه مورد انتظار را به دست نیاورند.یکی دیگر از اهداف این رتبه‌بندی، ارزیابی جهانی دانشگاه‌ها است و بدین منظور تلاش شده است تا مؤسسات و دانشگاه‌های معتبر در همه کشورهای دنیا (توسعه‌یافته و در حال توسعه) ارزیابی شوند.
همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره رده بندی جهانی وبومتریکس میتوانید به بخش وبومتریک وب سایت ucms مراجعه کنید.

 

کلید واژه ها: وبومتریکس وبومتریکس 2019 جدیدترین رتبه بندی وبومتریک رتبه بندی وب سایت‌های دانشگاهی


( ۱۱ )

نظر شما :