با رعایت این نکات یک سایت دانشگاهی خوب داشته باشید

با رعایت این نکات یک سایت دانشگاهی خوب داشته باشید

۰۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۵ کد خبر: ۵ عمومی
تعداد بازدید:۱۹۶۳
رعایت نکات زیر در طراحی یک وب سایت دانشگاهی موفق به شما کمک خواهد کرد.

با یک جست‌وجوی اینترنتی در میان وب‌سایت دانشگاه‌های مختلف می‌توان به این نکته رسید که بسیاری از این نمونه‌ها، ساده و کاربر پسند نیستند. یکی از چالش‌هایی که مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌ها با آن مواجه هستند جذب دانشجوی جدید و در عین حال خدمت رسانی به دانشجویان فعلی، کارکنان و فارغ‌التحصیلان است. برای حل این مسئله وب‌سایت باید به خوبی سازمان دهی شده و دسترسی راحت به بخش‌های مختلف داشته باشد. محتوای سایت نیز باید به‌گونه‌ای باشد که فرد پاسخ پرسش‌های خود را به‌آسانی بیابد. از نظر بصری نیز زیبا و خوش‌آیند باشد و البته مهم‌تر از همه اینکه اطلاع‌رسانی کند. رعایت نکات زیر می‌تواند به موفقیت وب‌سایت دانشگاهی کمک کند:

 

۱. دسترسی ساده

وب‌سایت‌ها کالج و دانشگاه‌ها نسخه دیجیتال آن‌هاست و باید تأثیر مثبتی بر مخاطب به‌جا بگذارند. اگر دسترسی به بخش‌های مختلف آن ساده نباشد، دانشجوی احتمالی آینده که به سایت وارد شده به‌راحتی از آن خارج می‌شود. اغلب وب‌سایت‌های دانشگاهی به‌قدری گسترده هستند که اطلاعات مرتبط با دانشجویان را به‌سختی می‌توان در آنها یافت.

دانشگاه‌ها باید این نکته را در نظر بگیرند که دانشجویان اغلب جوان هستند و شاید مهارت‌های تحقیق و جست‌وجو را نداشته باشند. همچنین باید بدانند که گروه مختلفی از وب‌سایت آن‌ها استفاده می‌کنند، همچون کسانی که خیلی در امور فنی و تکنولوژی حرفه‌ای نیستند.

 

۲. سازمان‌دهی مناسب برای بهینه کردن تجربه کاربر

یکی از اعتراضات شایعی که در میان دانشجویان نسبت به وب‌سایت‌های دانشگاهی وجود دارد، این است که آنها نمی‌توانند به‌راحتی اطلاعات مدنظر خود را بیابند. دسترسی کم به اطلاعات درس‌های مهم، پیش‌نیازها، بخش‌ها و دپارتمان‌های مختلف دانشگاه، ساعت‌های دروس و... از این جمله‌اند.

طراحی سایت های دانشگاهی باید به گونه‌ای باشد که به نیاز دانشجویان فعلی و آینده پاسخگو باشد. حتی جذاب‌ترین وب‌سایت‌ها نیز اگر جامع و کاربر پسند نباشند، موفق نیستند. داشتن لینک به صفحات مرتبط می‌تواند انتقال و ارتباط به صفحات را ساده‌تر کند.

 

۳. هماهنگی در بخش های مختلف سایت

یکی دیگر از شکایت‌های معمول در میان دانشجویان، فقدان ثبات و یکپارچگی در سایت‌های دانشگاهی است. هماهنگی میان اطلاعاتی که در صفحه نخست ارائه می‌شود و صفحات داخلی امری مهم است. اطلاعات باید به‌گونه‌ای سازمان‌دهی شود که از تکرار، تناقض و ابهام در منابع جلوگیری کند. نام دانشگاه باید در تمام صفحات به‌وضوح مشخص باشد.

 

۴. هویت و نام دانشگاه را مشخص کنید

وب‌سایت یک دانشگاه فرصتی است تا استراتژی آن را به تصویر کشد. استفاده از رنگ، تصاویر و تایپوگرافی های یکسان در تمام صفحات نشان از انسجام برند دارد. این عوامل باید همه باهم منعکس‌کننده ارزش و اهداف برند باشد.


 

۵. از محتوای خوب و به‌روز استفاده کنید

در کنار هویت، انتخاب محتوای صحیح و درست برای وب‌سایت دانشگاه مهم و حیاتی است. درحالی که وب‌سایت تلاش می‌کند تا دانشجویان آینده را به خود جذب کند، در عین حال باید خدمات و شایستگی‌های دانشگاه را نیز نمایش دهد. محتوا باید بین ویژگی‌ها و صفات دانشگاه و دپارتمان های مختلف آن ارتباط برقرار کند.

استفاده از محتوایی که از سوی دانشجویان تولید شده نیز راهی مناسب برای ارزش گذاشتن به دانشجویان است. علاوه بر آن استفاده و انتشار اخبار مرتبط در وب‌سایت نیز نکته مهمی است. هرچقدر محتوای بیشتری در وب‌سایت گذاشته شود، دانشجویان و کارکنان بیشتری از آن به‌عنوان منبع اطلاعاتی خود استفاده خواهند کرد. این استراتژی همچنین افراد دیگری که از طریق موتورهای جست‌وجو به دنبال اطلاعات هستند را نیز به سایت متصل می‌کند.


 

کلید واژه ها: طراحی وب سایت دانشگاهی طراحی پرتال دانشگاهی


( ۱ )

نظر شما :