چند نکته برای ساخت یک وب‌سایت دانشگاهی کارآمد

چند نکته برای ساخت یک وب‌سایت دانشگاهی کارآمد

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۸ کد خبر: ۶ عمومی
تعداد بازدید:۱۹۹۳
راهکارهای مختلفی برای بهبود جایگاه وب سایت در موتورهای جست و جو وجود دارد. رعایت این چند نکته ساده به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

ساخت و طراحی یک وب‌سایت و پرتال دانشگاهی کارآمد، امری تدریجی است که به مرور زمان به دست می‌آید و می‌توان با یک سری اقدامات آن را انجام داد. در ادامه چند نکته کوتاه برای این کار را بیان می‌کنیم:

 

سایت برای مخاطبین است نه برای خودتان!

هدف اصلی ایجاد پرتال و وبسایت دانشگاهی جذب مخاطبین است پس باید دریابید که مخاطبین شما چه چیز می‌خواهند و سپس سایت خود را ساختاربندی کنید. از زبان و فناوری و پیشنهاد‌ها و تقاضای آن‌ها نیز در این راه استفاده کنید.

 

مخاطب شما چه کسی است؟

میدانید که محبوب‌ترین بخش سایت دانشگاهی شما کدام است؟ این در صورتی است که بدانید چه کسانی به سایت شما مراجعه می‌کنند و چه چیزی نیاز دارند که شما بتوانید به آن‌ها بدهید. به طور معمول مخاطبین پرتال دانشگاه دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه و فارغ التحصیلان هستند. برای این کار می‌توانید از گوگل آنالتیک استفاده کنید. ابزاری ارزان، با استفاده آسان و بسیار مفید.

 

سایت را در موتورهای جست‌وجو تقویت کنید

اگر سایت دانشگاهی شما وضعیت خوبی در ابزارهای جست‌وجو ندارد، نباید این موتورها را سرزنش کنید. آن‌ها تنها می‌توانند بر اساس محتوای سایت و پرتالها کار کنند. نگاهی به فهرست جست‌وجوی خود بکنید. فهرستی از عباراتی که در قسمت جست‌وجوی سایت در یک دوره زمانی مشخص سرچ شده باشد. این فهرست نشان می‌دهد افراد به دنبال جست‌وجوی چه چیزی هستند.

باید از کلمات مناسب در تیتر، سوتیتر و از محتوای خوب استفاده کنید. از عبارات دقیق و مشخص در متن استفاده کنید تا این عبارات در جست‌وجو نمایش داده شوند.

 

استفاده از تصاویر

یکی از اصلی‌ترین عواملی که یک وب سایت دانشگاهی را حرفه‌ای می‌کند، جنبه گرافیک آن است چراکه تأثیر زیادی در نگاه نخست دارد. استفاده از تصاویر باکیفیت بالا با فرمت‌های معمول نکته مهمی است که باید رعایت شود.

 

تولید محتوای مناسب

کوتاه و ساده‌نویسی و خلاق و مبتکر بودن عامل مهمی در وب‌سایت ها خصوصا سایت ها و پرتال های دانشگاهی و آموزشی است. تا می‌توانید باید مطالب خود را کوتاه بنویسید. نگاهی به مطالب وب‌سایت خوب بیندازید. آیا خود همه آن را می‌خوانید؟ مردم امروزه نگاهی سریع به مطالب کرده تا عناوین موردنظر خود را بیابند تا فقط آن‌ها را بخوانند. از پاراگراف‌های کوتاه و عناوین مرتبط برای متن خود استفاده کنید.

 

دسترسی آسان

یک وب سایت دانشگاهی باید برای تمام مخاطبین بدون توجه به انواع سخت‌افزار و نرم‌افزاری که دارند، محلی که در آن مستقر هستند و توانایی جسمی و روحی آن‌ها فعال باشد.

 

کلید واژه ها: ساخت وب سایت دانشگاهی طراحی وب سایت


نظر شما :